Yağmur Sonrası – Sarah Jio | Kitap Kulübü Tartışma Soruları | Konuşan Kitaplar ile Blog Turları

yagmur-sonrasi2 copy

Madem farklı bir etkinlik yapıyoruz dedim, o zaman bir süredir aklımda olan Kitap Kulübü fikri içinde kapıları aralamış olayım. Hazır kitapta uygunken… Mayıs ayı boyunca biz bu kitabı okuyor ve konuşuyor olacağız… Arkadya Yayınları’ndan yeni çıkan Sarah Jio’nun ikinci kitabı Yağmur Sonrası. Siz de bu kitabı okursanız, bu kitapla ilgili sorularınız ya da aşağıda yer alan sorular hakkındaki fikirleriniz ile bloguma yorum bırakarak ya da bu başlık altında bloğunuzda yayınlayarak ve aşağıya yayının linkini bırakarak katılabilirsiniz. Böylece hep birlikte bu kitap hakkında fikirlerimizi paylaşmış ve tartışmış oluruz…

*Küçük bir not – sorular spoiler içerikli olabilir, kitabın ileri bölümlerine dair sorular da içerdiği için bu nedenle okurken temkinli olmakta fayda var :) ben uyarmış olayım da…

Yerli Kapak - The Bungalow

Kitap Kulübü Tartışma Soruları

1. Anne’in Gerard Godfrey ile evlenmek konusundaki ilk duyguları nelerdir? Kitabın başlarında yer alan  “Tutkunun aptallar için olduğu” yönündeki çıkarımı için ne düşünüyorsunuz? Daha sonra farklı bir kanıya varmasını beklediniz mi? Roman boyunca kişilik olarak nasıl bir değişim gösterdi?

2. Kitty, Anne’e Güney Pasifik’te görevlendirilmek için başvurduğunu söylediğinde, Anne’de ani bir karar ile onunla gitmeye karar veriyor. Ve diyor ki ” Kitty ile Güney Pasifik’e gitmeliydim. İyi ama tam olarak neden? Sorunun cevabı hâlâ belirsizdi.” Sizce niçin Kitty ile gitmeye bu kadar hevesliydi? Arkadaşlıklarından dolayı mı? Yoksa yaklaşmakta olan kendi evliliğine dair çekincelerinden mi? Ya da kaderin onu adaya götürmede bir rolü olduğunu düşünüyor musunuz?

3. Kitty’nin ikinci bölümün başındaki bayılma sahnesi hakkında ne düşündünüz? Sizce, Stella’nın öne sürdüğü gibi rol müydü? Kitty hakkındaki ilk düşünceleriniz neler?

4. Anne ve Westry ilk karşılaştığında, Anne’e “Tropikler, içimizdeki barbarlığı ortaya çıkarıyor. Ada, çekingenliğimizi köreltiyor. Seni değiştiriyor. Göreceksin.” diyor. Bunu doğru buldunuz mu? Hangi noktalarda doğru olduğunu düşündünüz?

5. Romanın başında, Anne, Kitty’nin anı yaşayabilmesi konusunda bir kıskançlık yaşıyor. Kendisinin bunu yapamadığını düşünüyor. Westry’e aşık olduktan sonra bu durumu nasıl değişiyor? Anı yaşayabilmenin bir kişinin karakteri hakkında ne söylediğini düşünüyorsunuz? Kitty’nin hareketlerini bu huyu nasıl etkiliyor? Peki ya Anne’ninkini?

6. Yazar, o dönemi yansıtabilmek için ne gibi teknikler kullanmış? Hikaye genel olarak geçmişte geçiyor, ama giriş ve sonuç bölümü günümüzde. Bu çerçeve romana nasıl bir etki katmış? 1940’larda geçen kısmını okurken sizi nasıl etkiledi?

7.  Anne, sizce Tita’nın Bungalov hakkında söylediğine inandı mı? Oraya ayak basanların, hayat boyu sürecek bir yürek acısı çekeceklerine? Siz inandınız mı? Anne hayat boyu süren bir yürek acısı, yaşıyor mu? Ya da Westry? Ya da daha fazlası mı var?

8. Kitty, Adella’dan vazgeçmek zorunda kalınca nasıl değişiyor? Sizce niçin Anne ile daha fazla arkadaşlığını sürdürmek istemiyor? Kitabın sonunda, yaptıklarının sebebini anlattığında, ona karşı sempati duyabildiniz mi?

9.  Romandaki kadınların arkadaşlığını düşünün. Stella, Anne, Liz, Mary ve Kitty birbirlerine nasıl destek oluyorlar? Birbirlerini hangi noktalarda hayal kırıklığına uğratıyorlar? Mary’nin ölümü sizi şaşırttı mı? Engel olmak için sizce yapılabilecek bir şey var mıydı?

10. Atea’nın ölümünden sonra Westry’nin davranışı sizi saşırttı mı? Niçin, ilk olarak o şekilde davrandı, sizce? Sonunda gerçek gün yüzüne çıktığında şaşırdınız mı?

11.  Anne, New York’ta annesini ziyarete gittiğinde; annesi, ona “Bu sana bir ders olsun, hayatım. Evleneceğin adamın” –duraklayarak gözlerimin içine baktı– “seni sevdiğinden, seni gerçekten sevdiğinden emin ol.” şeklinde bir öğüt verdi. Anne, Gerard’ın kendisini sevdiğinden emindi – fakat Anne o zamanlar Gerard’ı seviyor muydu? Gerard ile niçin evleniyor dersiniz? Sevdiği için mi, yoksa Kitty ve Westry arasında olduğunu düşündüklerinden dolayı mı? Kendinizi benzer bir durumda düşünün, siz ne yapardınız?

12. Bu kitapta, sanatın güçlü bir rolü var. Westry, Anne ve Jennifer’ın sanatın belli eserlerine niçin bu kadar büyük bir çekim duyduklarını düşünüyorsunuz? Hayatınızda hiç bunun gibi bir durumda kaldınız mı?

13. Romanın sonu hakkındak görüşünüz neydi? Anne’in Westry ile yeniden bir araya gelmesi sonunda adaletin yerini bulması mıydı? Yoksa, basitçe kader miydi? Ve siz bahsi geçen lanete inandınız mı?

Keyifli Okumalar…

Çekilişimize katılmayı da unutmayın!!!
a Rafflecopter giveaway

 

26.04.2013
Tanıtım: Kitaplarım ve Ben
Video Tanıtım: Yorum Durağım
Ön Okuma 1: Kördüğüm Hayaller
27.04.2013
Konuk Yorum: Maria Puder Ölmedi
Ön Okuma 2: Kitap Sayfaları
 
28. 04.2013 
Yazar Söyleşi ve Kitap Kulübü Soruları: Tuğçe’nin Kitaplığı
Alıntılar: Kitap Avcısı
Ön Okuma: Küçük Kızın Büyük Kütüphanesi
Alıntılar: Kitap Aşığı
Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers:

%d bloggers like this: