Yorum & Çekiliş: Eğer Yaşarsam – Gayle Forman

eğer yaşarsam copy

eğer yaşarsamPuanlama : B+

Yazar Adı: Gayle Forman
Çevirmen: Ayşe Belma Dehni
Sayfa Sayısı: 256
Dili: Türkçe
Yayın Evi: Pegasus Yayınları
Yayın Tarihi: Haziran 2013
Tür ve Yaş Grubu: Gerçekçi Kurgu / Genç Edebiyatı

4

 

 

Goodreads | Oku Oku Kitap Yurdu

Goodreads Puanı: 4.00/5
Amazon Puanı: 4.30/5

Pegasus Yayınlarından geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini alan Eğer Yaşarsam, trajik bir trafik kazası sonucu her şeyini kaybeden, onyedi yaşındaki Mia’nın ölüm ve yaşam arasındaki duygu yüklü yolculuğunu konu alıyor.

Mia, ailesi ile birlikte geçirdiği acı bir trafik kazası sonrası, kendisini yaralanmış ve ölümün eşiğinde olan vücuduna bakarken bulur. Gayle Forman’ın romanı bu sahneden çok kısa bir süre öncesinde başlıyor ve ailenin birbirine duyduğu sevgiyi ve aralarındaki bağı hemen hissettiriyor ve yaşanan kaza sahnesi sayesinde okur ile Mia arasında en baştan itibaren duygusal bir bağ kurulmasını sağlamış oluyor. Bundan sonra roman, Mia’nın hastanede verdiği ölüm kalım savaşı ve hayatından önemli kesitler arasında gelgitlerle ilerliyor. Ortada elle tutulur bir hikaye olduğunu söylemek mümkün değil, daha çok Mia’nın hayatını, vucüdu komadayken, ruhuyla birlikte yeniden yaşıyor ve karar vermeye çalışmasını izliyoruz.

Vucudunuz ve daha önemlisi ruhunuz kırılmışken, yeniden hayata bağlanmak için bir sebebiniz olabilir mi? 

Mia’nın anne babasına, kardeşine, erkek arkadaşı Adam’a ve daha büyük bir aşkla bağlı olduğu müziğe karşı hislerini okuyoruz ve her şeyini kaybetmiş birini hayata bağlayan ne kalmış olabilir, sorusuna onunla birlikte bir cevap arıyoruz…

Forman’ın kitabında, müzik de adeta bir karakter olarak işlenmiş. Sadece Mia değil, tüm karakterlerin müziğe karşı duyduğu derin sevgi ve tutku söz konusu; bu tutku Mia’yı daha da elle tutulur bir karakter olarak ortaya çıkartmış, çünkü Mia, genç edebiyatı romanlarında alıştığımız sert, hazır cevap ve bildiğini okuyan kızlardan değil. Müzik kabilyeti dışında oldukça sıradan ve normal, hatta yer yer geri planda kalmaktan hoşlanan bir genç. Sevgi dolu bir ailesi ve kendisini çok seven, ama kendisinden çok farklı bir erkek arkadaşa, her şeyini paylaştığı, kendisi gibi bir yakın arkadaşı var… anlayacağınız adeta her gün gördüğünüz genç kızlardan birisi, belki de sıra arkadaşınız…

Kitabın diğer güzel bir yanı da, her ne kadar bu duygusal bir roman olsa da, yazar okuru ağlatmak için özel bir çaba sarf etmiyor, duygusal olarak manipüle etmeye uğraşmıyor, olayları akışına bırakan bir sadelik ile sunuyor. Ve hikayenin tamamen depresif bir çizgide olmasından çok uzakta kalmasını da bu şekilde sağlamış.

Mia’nın onu bekleyenleri seyrederken ve geçmiş anılarını yeniden yaşarken, tüm mutlu hatıralara rağmen, karar vermekte niçin zorlandığını anlamak hiç de zor değil. Kitabın sonu ya da Mia’nın vereceği karar hiçbir zaman, hatta son anda bile kesin değil ve sonunda da önceden biliyormuş hissi yaşatmıyor, tüm kitap boyunca gerçekliğini kaybetmiyor.

Aile bağlarını, aşkı ve her şeyinizi yitirdiğinizi düşündüğünüzde, size hayatta nelerin yaşamaya değer olduğunu hatırlatacak, yüreğinize dokunacak bir hikaye…

Bu kitap ilginizi mi çekti? Buyrun o zaman sizi çekilişe alalım ;)

a Rafflecopter giveaway

  • Fatma Başar

    Yorumdan sonra kitabı keşke bu gün verdiğim siparişte alsaydım dedim… Neyseki çekiliş varmış :D Şans, bakalım belki bana çıkar :))

  • Syhn Zn.

    bi tweet linkini koyamıyorum ya neyse o hak da eksik olsun ;) merakla sonucu bekliyorum :)

  • mojo

    çekiliş şartları neler

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers:

%d bloggers like this: